W świecie dzieci!

Wpisy

 • środa, 02 kwietnia 2014
  • Bezpieczna rozrywka w deszczowe dni.

   Od kilku dni bez przerwy pada deszcz. Spacer w każdych warunkach pogodowych jest zdrowy dla malucha ale poza spacerem nie ma zbyt wiele możliwości na spędzanie czasu poza domem. Wychodzenie na dłuższy czas na zewnątrz nie dość że będzie dla dzieci nieciekawe to jeszcze może być niebezpieczne dla ich zdrowia. Konieczne jest zatem wymyślenie jakiś gier czy innych form rozrywki, które będzie można razem z dziećmi realizować w czterech ścianach. Niektórzy rodzice mają pewien problem w wymyśleniem tego rodzaju zabaw dlatego postaram się w tym wpisie udzielić Wam kilku, moim zadaniem, pomocnych rad.

    

   Zabawa w ciuciu babkę!

    

   Zapewne każdy z Was kiedykolwiek bawił się w tą zabawę. Niestety w obecnych czasach straciła ona swoją popularność i większość dzieci nie zna jej już.

    

   Przede wszystkim przed rozpoczęciem zabawy musimy przygotować odpowiednio dużo wolnego miejsca. Jest to konieczne ponieważ osoba z zasłoniętymi oczami może potknąć się o stojące w pokoju przedmioty i zrobić sobie krzywdę. Gdy uda nam się uprzątnąć (najlepiej wspólnie z dzieckiem) pokój to musimy wytłumaczyć mu zasady. Są one proste i nie będę się nad nimi rozwodzić.

    

   Gry planszowe!

    

   Innym sposobem na spędzanie czasu w domu są wszelkiego rodzaju gry planszowe. Mam na myśli tutaj pozycje nieco łatwiejsze od szachów. Może to być np. niedawno wydana gra Lego, Labirynt, Ślimak, etc. Są to bardzo proste gry, które na pewno przypadną dziecku do gustu. Ich zasady są zawsze wyjaśnione bardzo dokładnie na instrukcji dołączonej do opakowania. Dodatkowo każda gra ma także skróconą instrukcję która może być pomocna podczas tłumaczeniu dziecku zasad gry.

    

   Jeśli chodzi o cenę takich gier planszowych to wspomniana już przeze mnie wcześniej gra Lego kosztuje około 60 złotych. Moim zdaniem to niewiele biorąc pod uwagę, że pozycje tego rodzaju dla dorosłych kosztują grubo ponad 100 złotych

    

   Koniec...

   Mam nadzieję, że któraś z moich propozycji przypadnie Wam do gustu i spróbujecie wypróbować je ze swoimi dziećmi. Moim zdaniem pozwolą one zarówno Wam, jak i waszym dzieciom w spokojnej i radosnej atmosferze przeczekać niekorzystną aurę jaka panuje na zewnątrz.

    

   Życzę powodzenia w wychowywaniu waszych pociech i zapraszam na mojego bloga ponownie!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   wojtus3000
   Czas publikacji:
   środa, 02 kwietnia 2014 00:00
 • poniedziałek, 24 marca 2014
  • Dziecko bawi się samo... tragedia?

   Witam Was serdecznie! Tym razem porozmawiamy trochę o tym co zrobić jeśli potrzebujemy na chwilę zająć czymś dziecko, bo np. chcemy ugotować obiad albo posprzątać mieszkanie. Każda mama zajmująca się jednocześnie dzieckiem i domem wie jak trudno jest podzielić swoją uwagę między te dwie sprawy tak aby żadna z nich nie ucierpiała w trakcie. Nabyłam pewnego doświadczenia w tym temacie dlatego postaram się Wam doradzić co nieco :)

    

   Przede wszystkim należy przełamać w sobie strach przed pozostawieniem dziecka na chwile samego. Młode matki zazwyczaj odczuwają ogromny lęk przed spuszczeniem swoich maluchów choć na minutę z oczu. To bardzo dobry odruch biorąc uwagę wszystkie ewentualne zagrożenia, które mogą czyhać na naszą pociechę. Czasami jednak przeradza się to w pewien rodzaj fobii przed światem zewnętrznym. Coś takiego jest już traktowane jako choroba. Musimy więc czasami zająć się swoimi sprawami i pozwolić dziecku pobawić się czy pograć w jakąś grę.

    

   Oczywiście, wszystko drobnymi kroczkami i powoli. Nie możemy zostawić dziecka na kilka godzin samego w domu w czasie gdy my pójdziemy na zakupy. W ogóle nie możemy zostawić dziecka samego w domu. 

    

   Możemy za to np. zostawić dziecko samo w pokoju na chwilę. Konieczne jest jednak częste zaglądanie do niego. W czasie gdy w garnkach gra gotowanie możemy padać do pokoju i kontrolować sytuację. Konieczne jest wyczucie i kontrola czasu aby nie pozostawić dziecka na zbyt długo samego.

    

   Myślę, że stosując się do moich rad będziecie mogły wykonywać proste domowe czynności takie jak sprzątanie i gotowanie nie zaniedbując tym samym swoich pociech. Zachęcam do testowania tego sposoby :)

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   wojtus3000
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 marca 2014 18:26
 • poniedziałek, 10 marca 2014
  • Zapraszamy

   Gdy kilka lat temu zostałam mamą znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji. Dziecko dorastało, a ja nie miałam ani trochę doświadczenia w organizowaniu mu wolnego czasu, który jednocześnie byłby dla niego atrakcyjny a także spełniał pewne walory edukacyjne. Dopiero teraz, po upływie kilkunastu lat od narodzin mojego pierwszego dziecka byłabym w stanie ze swobodą mowy powiedzieć, że umiem organizować czas i zabawy dla małych dzieci. Z tego względu postanowiłam założyć ten blog. Chciałabym na nim dzielić się z innymi młodymi mamami, bądź tatusiami, sposobami na miłe i przyjemne chwile z dzieckiem. Postaram się opisywać tutaj różne gry i zabawy mogące wspomóc edukację dziecka, a także zapewnić mu odpowiednią porcję zdrowej rozrywki.

    

   A więc do dzieła!

    

   Najsampierw zaczniemy od, wydaje mi się, dość prostej formy spędzania czasu. Mianowicie wszelkiej maści zabaw z papierem. Przede wszystkim do tej kategorii zaliczają się najróżniejsze kolorowanki, wycinanki, wyrywanki i malowanki. 

    

   Jeśli chodzi o kolorowanki to wybór w sklepach jest ogromny ale jednocześnie dość oklepany. Myślę, że o wiele ciekawszym pomysłem dla dziecka jest np. wydrukowanie mu do pokolorowania postaci z ulubionej bajki lub gry. Na stronach internetowych różnych kanałów telewizyjnych bądź producentów gier znajdują się często albo już gotowe kolorowanki albo zwykłe rysunki, które wystarczy tylko pozbawić koloru aby stały się kolorowankami. Główną zaletą tego rodzaju rozrywki dla dziecka jest to, że dziecko może być albo samo zajęte tą zabawą, albo możemy razem z nim zająć się tym i przy okazji uczyć go kolorów.

    

   Kolejną ciekawą możliwością są wszelkie wycinanki. Z uwagi na konieczność używania przy takiej zabawie nożyczek jest ona raczej skierowana do dzieci nieco starszych. Jednak nawet maluchy mogą brać w niej czynny udział pod opieką rodziców. Ogólnie zasady są proste. Bierzemy jakąś kolorową gazetę i wycinamy z niej różne kolorowe plamki. Następnie przy pomocy kleju do papieru naklejamy z dzieckiem te plamki na czystą kartkę formując jakieś obrazy. Oczywiście można do tego celu użyć papieru kolorowego ale po co, skoro w każdym domu zalegają tony makulatury, które mogą być spożytkowane właśnie do tego celu.

    

   Na dziś tyle, następnym razem postaram się rozwinąć ten temat. Zapraszam ponownie :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   wojtus3000
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 marca 2014 01:05